Your cart is empty.
| Brand | Bauhaus |
|---|---|
| Article number | BAU2446-Beige |
| Item ID | 24462 |
| EAN Code | 4041338244625 |
| SKU | 24462 |
| Men or women | Men |
| Case material | Stainless steel |
| Case colour | Silver |
| Case diameter (without crown) | 41 mm |
| Case height | 11 mm |
| Weight | 80 grams |
| Dial colour | Beige |
| Date | Yes |
| Seconds hand | Yes |
| Luminous | Yes |
| Glass | Tempered mineral glass |
| Waterproof up to | 5 ATM |
| Type of movement | Quartz |
| Movement | Ronda 6203.B |
| Battery | SR916SW |
| Watch strap material | Leather |
| Strap colour | Brown |
| Strap width | 20 mm |
| Watch strap length | 21 cm |
| Closure | Buckle fastening |
| Gift box | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Details | Date |
| Condition | New |