Your cart is empty.
The Zeppelin 8637M3 LZ 14 Marine is a stylish ladies’ watch with an ice-blue dial and silver-coloured, luminous numerals and hour markers. The 36 mm silver-coloured stainless steel case and matching link bracelet give this model a fresh, all-metal look. This watch is battery-powered and available from WatchXL.
The ice-blue dial gives the Zeppelin 8637M3 a modern and elegant look. In addition to the moon phase, the watch also displays the day and date. This makes the model functional, whilst keeping the dial attractive and easy to read.
The stainless steel link bracelet fits the case beautifully and creates a graceful yet sturdy look. The double folding clasp contributes to a neat finish and a secure fit on the wrist. The luminous details improve readability in low light.
With a case diameter of 36 mm and a height of 10 mm, this watch is comfortable to wear. The K1 mineral glass protects the dial from everyday wear and tear. Thanks to its 5 bar water resistance, you can wear the watch in the rain, whilst washing your hands and in the shower.
| Brand | Zeppelin |
|---|---|
| Article number | 8637M-Blauw |
| Item ID | 8637M3 |
| EAN Code | 4041338863789 |
| SKU | 8637M3 |
| Men or women | Unisex |
| Case material | Stainless steel |
| Case colour | Silver |
| Case diameter (without crown) | 36 mm |
| Case height | 10 mm |
| Weight | 104 grams |
| Dial colour | Blue |
| Date | Yes |
| Seconds hand | Yes |
| Luminous | Yes |
| Glass | Tempered mineral glass |
| Waterproof up to | 5 ATM |
| Type of movement | Quartz |
| Movement | Ronda 706.1 |
| Battery | SR920 mmSW |
| Watch strap material | Stainless steel |
| Strap colour | Silver |
| Strap width | 18 mm |
| Watch strap length | 18 cm |
| Closure | Halter neck |
| Gift box | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Details | Date and day of the week, phases of the moon |
| Condition | New |