Your cart is empty.
The Zeppelin 8680MB3 100 Jahre Zeppelin chronograph is a robust men’s chronograph with a beige, luminous dial and black numerals and hour markers. The 42 mm silver-coloured stainless steel case is paired with a sturdy metal link bracelet. This gives the watch a powerful and classic look. This watch comes with a battery and is available from WatchXL.
The chronograph allows you to accurately measure elapsed time. This makes this watch ideal for those who want sporty functionality but are still looking for a classic design. The date function provides extra practical convenience.
The stainless steel link bracelet gives the watch a solid and luxurious feel. The clasp with fine adjustment makes it easier to ensure a comfortable fit. The polished case complements the metal bracelet beautifully and enhances the high-quality look.
The beige, luminous dial references classic Zeppelin designs, whilst the black details ensure excellent readability. The K1 mineral glass protects against everyday wear and tear. With 5 bar water resistance, the Zeppelin 8680MB3 is suitable for rain, washing hands and showering.
| Brand | Zeppelin |
|---|---|
| Article number | 8680MB-Wit |
| Item ID | 8680MB3 |
| EAN Code | 4041338090703 |
| SKU | 8680MB3 |
| Men or women | Men |
| Case material | Stainless steel |
| Case colour | Silver |
| Case diameter (without crown) | 42 mm |
| Case height | 13 mm |
| Weight | 159 grams |
| Dial colour | White |
| Date | Yes |
| Seconds hand | Yes |
| Chronograph | Chronograph |
| Glass | Tempered mineral glass |
| Waterproof up to | 5 ATM |
| Type of movement | Quartz |
| Movement | Ronda 5130.B |
| Battery | SR927SW |
| Watch strap material | Stainless steel |
| Strap colour | Silver |
| Strap width | 22 mm |
| Watch strap length | 20 cm |
| Closure | Buckle fastening |
| Gift box | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Details | Date |
| Condition | New |